Blokada alkoholowa dla floty
Uszkodzenie firmowego auta w kolizji czy wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego pracownika niesie za sobą różne konsekwencje. Chcesz uniknąć takiej sytuacji? Zamontuj w pojazdach flotowych blokadę antyalkoholową! Przeczytaj, jak to zrobić!
Blokada alkoholowa – czym tak naprawdę jest?
Jest to swego rodzaju alkomat zsynchronizowany ze specjalnym urządzeniem i oprogramowaniem, połączonym z zapłonem. Przed każdym uruchomieniem silnika kierowca musi poddać się badaniu na obecność alkoholu. Jeśli nie odda próbki powietrza, nie będzie mógł odpalić auta. Gdy z kolei wynik wskaże przekroczenie normy promili, jaką dopuszczają przepisy prawa, zapłon zostanie odcięty, co oznacza, że nie można uruchomić pojazdu.
Po takie rozwiązanie sięgają często właściciele firm, którzy zatrudniają zawodowych kierowców, świadczących usługi przewozowe osobowe lub towarowe.
Blokady alkoholowe stosuje się także w samochodach prywatnych. Najczęściej instalowane są przez osoby, które miały zabrane prawo jazdy. Montaż takich urządzeń pozwala im na skorzystanie z opcji skrócenia kary pozbawienia uprawnień.
Pijani kierowcy w autach firmowych
Nie tylko kierowcom prywatnych pojazdów zdarza się usiąść za kółko pod wpływem alkoholu. Takie sytuacje dotyczą także pracowników, którym powierza się firmowy samochód. Prowadzenie po spożyciu jest czynem zabronionym pod groźbą kary pozbawienia wolności do lat 3. W zależności od stężenia promili traktuje się to jako wykroczenie (poniżej 0,5 promila) lub jako przestępstwo (powyżej 0,5 promila). Jeśli skutkiem takiego działania będzie uszkodzenie auta flotowego przez osobę zatrudnioną, firma ubezpieczeniowa odmówi pracodawcy wypłaty odszkodowania. Ten z kolei może zażądać od pracownika zwrotu kosztów naprawy pojazdu (w pełnej wysokości). Dodatkowo ma prawo zobowiązać go do zapłaty za utracone zyski, które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do powyższej szkody.
Co daje montaż blokady alkoholowej w firmowym samochodzie?
Rozwiązanie takie jak blokada alkoholowa jest stosowane w wielu autach, w tym także firmowych samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, a nawet maszynach budowlanych. Niektórzy pracodawcy montują ją w wózkach widłowych. Dzięki temu urządzeniu żaden pijany kierowca nie uruchomi pojazdu i nie wyjedzie na drogę publiczną lub na teren zakładu pracy.
Jeśli zdecydujesz się na taki krok, zyskasz pewność, że uniemożliwiasz pracownikom jazdę pod wpływem alkoholu. W konsekwencji unikniesz więc ewentualnych skutków kierowania przez nich po spożyciu. Podwładni nie są w stanie pozbyć się tego urządzenia ani w żaden sposób go oszukać. Zarówno próby uniknięcia badania, jak i mechanicznej ingerencji nie przyniosą skutku. Dlaczego? Ponieważ wszystkie działania zapisują się w systemie, a kierowca nie może zresetować archiwum danych. Masz więc pewność, że wszelkie próby oszustwa zostaną odnotowane.
Odłączenie blokady alkoholowej możliwe jest tylko przy użyciu przycisku serwisowego i podaniu specjalnego kodu dostępu.
Zminimalizuj zagrożenia wynikające z jazdy po alkoholu!
Zainstalowanie blokady antyalkoholowej przyniesie Ci wiele korzyści. Oto kilka z nich:
-
Biorąc pod uwagę, jakie mogą być rzeczywiste koszty naprawy pojazdu flotowego uczestniczącego w wypadku, jest ona świetnym zabezpieczeniem i inwestycją.
-
Minimalizujesz w ten sposób zagrożenia stwarzane przez kierowców pod wpływem alkoholu.
-
Jednocześnie zwiększasz bezpieczeństwo innych zatrudnianych przez siebie osób, pasażerów czy uczestników ruchu drogowego.
-
Eliminując ryzyko jazdy z promilami firmowymi samochodami, chronisz reputację przedsiębiorstwa.
Pobranie próbki powietrza od potencjalnego kierowcy, przeanalizowanie jej na obecność alkoholu i na tej podstawie dopuszczenie lub niedopuszczenie do uruchomienia silnika to czynności, które mogą mieć decydujące znaczenie w wielu sytuacjach!
Zamontuj sprawdzone blokady alkoholowe w firmowych pojazdach!
Chcesz mieć pewność, że Twoja flota jest użytkowana wyłącznie przez trzeźwych kierowców? Zdecyduj się na blokady antyalkoholowe, a my pomożemy Ci w ich zainstalowaniu. AutoWatch możesz zakupić lub wydzierżawić. Chętnie wskażemy Ci najlepszą opcję!
Kiedy warto zamontować blokady alkoholowe w samochodach pracowników?
Blokady alkoholowe warto zamontować we flocie pojazdów tak naprawdę każdej firmy. Nie da się określić, kto jest bardziej skłonny, a kto mniej do prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Dlatego zamontowanie urządzeń w każdym z firmowych samochodów wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Są zawody, w których powinno być to niemal koniecznością. W przypadku pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami lub pracują w miejscach publicznych (np. kierowcy taksówek), ważne jest, aby unikać sytuacji, w których mogą być pod wpływem alkoholu podczas wykonywania obowiązków służbowych. W firmach związanych z transportem, logistyką lub dostawami, blokady alkoholowe również mogą być niezbędnym elementem kontroli jakości jazdy pracowników, zwłaszcza jeśli operują oni ciężkimi pojazdami.