ZADZWOŃ DO NAS: 22 610 02 02

Blokada alkoholowa - Autowatch Polska

  • START
  • DZIERŻAWA
  • Zgłoś kalibrację
  • DEALERZY
  • NAJCZĘSTSZE PYTANIA
  • PRODUKT
  • KONTAKT
  • O NAS
  • Home
  • AUTOWATCH
  • Utrata prawa jazdy za alkohol
11 czerwca 2023

Utrata prawa jazdy za alkohol

Odebranie prawa jazdy za alkohol

Tak zwane przestępstwa komunikacyjne kwalifikują się do najczęściej popełnianych. Wśród nich wymienia się głównie prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, bądź innych środków odurzających. Istnieje jednak różnica w wymiarze kary za jazdę w stanie nietrzeźwości, a w stanie po spożyciu alkoholu. Jaka jest kara za jazdę po pijanemu? W którym z przypadków grozi nam odebranie prawa jazdy?

“Stan po spożyciu alkoholu” i “stan nietrzeźwości”, to przede wszystkim określenia różnicujące ilość spożycia alkoholu. Jeśli mówimy, że dana osoba jest po spożyciu alkoholu, wówczas mamy na myśli kierowcę u którego wykryto w organizmie jego zawartość, która prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila. Jeśli weźmiemy natomiast pod uwagę wydychane powietrze, wówczas mowa o granicy od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

W drugim przypadku mówimy o tym, że u kierowcy wykryto zawartość alkoholu we krwi, która przekroczyła już 0,5 promila, albo też prowadzi do stężenia, które tę wartość przekracza. O pijanym kierowcy mowa także wówczas, gdy w 1 dm3 wydychanego powietrza zawartość alkoholu przekracza 0,25 mg, albo też prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Przypominamy jednak, że w przypadku każdej jego ilości jazda pojazdem mechanicznym jest niebezpieczna. Kierowanie pod wpływem alkoholu może skutkować nie tylko wyrokiem sądowym i utratą “prawka”, ale przede wszystkim spowodowaniem wypadku.

Za ile promili zabierają prawo jazdy?

W Polsce zbyt często wsiada się za kierownicę w stanie nietrzeźwości, dlatego w naszym kraju konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu są bardzo poważne. Do zatrzymania prawa jazdy z tego powodu najczęściej dochodzi podczas rutynowych kontroli drogowych. Często przyczyną jest błędna ocena trzeźwości w momencie, gdy dzień wcześniej spożywało się napoje wyskokowe. Najczęściej taką decyzję przeciętny kierowca podejmuje, biorąc pod uwagę czas, który upłynął od wypicia ostatniego kieliszka. Są osoby, które niestety określają swoją trzeźwości na podstawie braku objawów kaca.

Tymczasem konsekwencje jazdy po alkoholu (zarówno pod jego wpływem, jak i w stanie nietrzeźwości) są poważne. Przepisy bardzo precyzyjnie określają, do jakiej granicy jego zawartości nie trzeba się obawiać zatrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Za ile promili zabierają prawo jazdy? Przepisy naszego kodeksu jasno określają, że jazda po alkoholu zaczyna się od momentu, gdy będzie ich więcej, niż 0,2. Oznacza to, że w przypadku wskazania przez alkomat wartości niższej będziemy mogli kontynuować podróż dalej bez żadnych konsekwencji. Jeżeli test pokaże wartość od 0,2, do 0,5 promila, sprawy zaczynają się komplikować.

Z powyższego powodu warto korzystać z alkomatów. Zarówno kieszonkowe urządzenie, jak i sprzedawana przez nas blokada alkoholowa, w którą wyposaża się pojazd, może uchronić Cię przed przykrymi następstwami, jakie niesie za sobą kierowanie po użyciu alkoholu.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? Stwierdzenie takiego stanu (0,2 do 0,5 promili) oznacza, że zostało popełnione wykroczenie, a sankcją może być m.in.:

  • 10 punktów karnych,
  • zakazu prowadzenia pojazdów – (prawo jazdy jest odbierane na okresie od 6 miesięcy do 3 lat),
  • grzywna w wysokości od 50 do 5000 zł,
  • nawet do 30 dni aresztu.

Kolejna granica to już stan nietrzeźwości. Tak są klasyfikowani kierowcy, którym alkotest wskazał ponad 0,5 promila. Wówczas mamy już do czynienia z przestępstwem, które objęte jest następującym sankcjami:

  • odebranie prawa jazdy i minimum 3 lata zakazu prowadzenia,
  • 10 punktów karnych,
  • grzywna uzależniona od dochodów,
  • wpłata minimum 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
  • kara do 2 lat więzienia.

Konsekwencją ponownego prowadzenia auta po użyciu alkoholu jest odebranie uprawnień na okres od 1 do 10 lat. Dożywotnie zabranie prawa jazdy grozi, gdy pod wpływem zostanie spowodowany wypadek, w którym są zabici lub ranni.

Konsekwencje jazdy po alkoholu

Odebranie prawa jazdy za alkohol dla niektórych kierowców może zabrzmieć jak wyrok, zwłaszcza, gdy prowadzeniem pojazdu zajmują się zawodowo. Zarówno za jazdę po spożyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości możemy spodziewać się kary, którą będzie zakaz prowadzenia pojazdów. W pierwszym przypadku mowa o okresie od 1 do 3 lat. W drugim zaś od 3 lat wzwyż. O ile w obu przypadkach możemy ubiegać się o przywrócenie prawa jazdy, o tyle mając wyrok dożywotniego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi w innym już nie. Dożywotnio stracimy dokument, jeśli będąc pod wpływem alkoholu, bądź narkotyków, byliśmy sprawcą wypadku w którym byli ranni lub zabici. Prawo jazdy utracimy na zawsze również wtedy, kiedy po raz kolejny zostaniemy zatrzymani za jadę na podwójnym gazie lub będąc pod wpływem narkotyków.

Możemy ubiegać się o skrócenie czasu niemożności prowadzenia pojazdów, albo też uniknięcie tego typu konsekwencji. W tym celu należy zastosować instytucję warunkowego umorzenia postępowania. Taka może zostać wcielona w życie jeśli zgodnie z art. 66 k.k., wina, a także społeczna szkodliwość czynu są nieznaczne. Pod uwagę brane są także okoliczności w których przestępstwo zostało popełnione. Tutaj musi zostać spełniony warunek pt. brak wątpliwości wobec nich. Poza tym nie bez znaczenia pozostaje fakt, czy istnieje możliwość sformułowania tzw. pozytywnej prognozy kryminologicznej wobec sprawcy. W praktyce oznacza ona odpowiedź na pytanie, czy m.in. wszelkie okoliczności popełnienia przestępstwa i jego osobiste warunki mogą rokować na to, że nie popełni już on tego samego czynu, a tym samym, będzie przestrzegał porządku prawnego. Jeśli opinia będzie pozytywna, sąd orzeknie o zakazie prowadzenia pojazdów na okres maksymalnie do dwóch lat.

Wyroki za jazdę pod wpływem alkoholu najczęściej obejmują grzywnę oraz czasowe odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli chcemy ubiegać się o wcześniejsze uchylenie zakazu kierowania, sąd może wymagać od nas zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej. Jest to urządzenie, które uniemożliwi uruchomienie silnika, jeśli wykryje alkohol w wydychanym przez nas powietrzu, a tym samym uchroni przed ponownym poniesieniem kary za jazdę po pijanemu. Zapraszamy do jego zamówienia!

  • Tweet

What you can read next

blokada alkoholowa -obowiązkowy alkomat w aucie - autowatch Polska
Blokada alkoholowa dla floty
blokada alkoholowa - zatrzymane prawo jazdy za alkohol - Autowatch Polska
Jazda pod wpływem alkoholu, a wypadek
blokada alkoholowa - zatrzymane prawo jazdy za alkohol - Autowatch Polska
Sprawdź, za co i kiedy możesz stracić prawo jazdy

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie posty

  • kierowanie pod wpływem alkoholu - odbieranie prawa jazdy - Autowatch Polska

    Złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu – blokada alkoholowa

    Jak wiadomo, jazda pod wpływem alkoholu powoduj...
  • blokada alkoholowa -obowiązkowy alkomat w aucie - autowatch Polska

    Blokada alkoholowa dla floty

    Uszkodzenie firmowego auta w kolizji czy wypadk...
  • Jak uzyskać zezwolenie na blokadę alkoholową?

    Należysz do osób, którym odebrano prawo jazdy w...
  • Blokada alkoholowa a ponowny egzamin na prawo jazdy

    Straciłeś za promile prawo jazdy i jako pijany ...
  • blokada alkoholowa - zatrzymane prawo jazdy za alkohol - Autowatch Polska

    Jak działa alkomat w blokadzie alkoholowej?

    Po wieczornym piwie nie masz pewności, czy do r...
  • Blokada alkoholowa – co to jest?

    Blokada alkoholowa – co to jest?

    Piłeś? Nie jedź! Tę maksymę zna niemal każdy, j...
  • Jazda po wpływem alkoholu

    Jazda po alkoholu – jak odzyskać prawo jazdy?

    Utrata prawa jazdy to dla niejednego kierowcy p...
  • blokada alkoholowa - zatrzymane prawo jazdy za alkohol - Autowatch Polska

    Sprawdź, za co i kiedy możesz stracić prawo jazdy

    Kary dla kierowców kojarzą się przede wszystkim...
  • blokada alkoholowa - zatrzymane prawo jazdy za alkohol - Autowatch Polska

    Jazda pod wpływem alkoholu, a wypadek

    Policyjne statystyki są przerażające. Wynika z ...

Categories

  • AUTOWATCH

Menu

  • Dzierżawa
  • Jak odzyskać prawo jazdy
  • Rejestracja przedwstępna umowy
  • Rejestracja umowy dzierżawy.

AUTOWATCH Polska

Tel (22) 610 02 02
Email: kontakt@autowatch.pl

AUTOWATCH Polska
Słowikowskiego 81B/H3, 05-090, Raszyn, PL

Otwórz w mapach Google

Obowiązkowy alkomat w aucie - Autowatch Polska

Autowatch Polska © 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

TOP KLIKNIJ I DZWOŃ