Złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu – blokada alkoholowa
Jak wiadomo, jazda pod wpływem alkoholu powoduje konsekwencje prawne, które obejmują m.in. odebranie prawa jazdy. Kierowcy dotknięci taką sankcją mogą skrócić czas jej obowiązywania, jeśli zdecydują się na AutoWatch. Jest to alkomat montowany w formie blokady samochodowej uniemożliwiającej kierowanie autem po pijaku. Na czym dokładnie polega ta metoda? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc z niej skorzystać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania związane z tematem!
Konsekwencje jazdy samochodem pod wpływem alkoholu
Wprowadzone w Polsce przepisy przewidują, że utrata prawa jazdy za alkohol obowiązuje przez okres od 12 do 36 miesięcy w przypadku wykroczenia i powyżej 36 miesięcy, gdy mówimy o przestępstwie. Decydującą zmienną, od której zależy kwalifikacja danego czynu, jest poziom alkoholu we krwi kierowcy prowadzącego samochód. Jeżeli alkomat wykaże stężenie poniżej 0,2 promila, można jechać dalej. Wskazanie pomiędzy wartościami 0,2 a 0,5 jest uznawane za wykroczenie, podczas gdy powyżej 0,5 – za przestępstwo.
Jak widać, w grę wchodzi nawet dożywotnie zabranie prawa jazdy, jednak trzeba pamiętać, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie przez sąd. Co więcej, utrata uprawnień do kierowania samochodami po drogach publicznych to nie jedyny skutek jazdy po alkoholu. Spowodowanie kolizji lub wypadku po pijaku może wiązać się nawet z karą pozbawienia wolności. Z kolei choćby najmniejsze przekroczenie dozwolonego limitu (0,2 promila) z reguły powoduje dodatkowo nałożenie grzywny w wysokości kilkuset lub kilku tysięcy złotych.
Blokada antyalkoholowa – skuteczny i tani sposób na skrócenie kary za jazdę po pijaku
Mimo że kary za jazdę pod wpływem alkoholu są w Polsce stosunkowo wysokie na tle innych krajów europejskich, w przypadku odebrania prawa jazdy istnieje możliwość skrócenia czasu obowiązywania sankcji nawet o 50%. Wynika to z faktu, że przepisy przewidują ograniczenie kary o połowę zasądzonego okresu pod warunkiem, że w samochodzie zostanie zamontowana blokada antyalkoholowa. Zadaniem tego urządzenia jest niedopuszczenie do uruchomienia pojazdu przez kierowcę w stanie nietrzeźwości. W tym celu trzeba dmuchnąć w alkomat – jeżeli dopuszczalny limit promili nie jest przekroczony, można włączyć zapłon auta.
Jak formalnie uzyskać zgodę na montaż blokady alkoholowej do samochodu? Konieczne jest złożenie wniosku do sądu, ale nie szybciej niż po upływie połowy kary. Jeżeli więc odebranie prawa jazdy zostało zasądzone na 2 lata, po 12 miesiącach kierowca może starać się o założenie blokady alkoholowej, a tym samym skrócenie czasu sankcji. Co równie istotne, to rozwiązanie dotyczy także osób skazanych na dożywotnie zabranie prawa jazdy, które mogą wnioskować o alkomat do samochodu po upływie 10 lat kary.
Należy pamiętać, że nawet jeśli sąd przychyli się do wniosku i zgodzi się na to, żeby blokada samochodowa została zamontowana, to postanowienie może zostać uchylone, jeżeli kierowca poważnie naruszy przepisy ruchu drogowego. Trzeba podkreślić, że dotyczy to nie tylko ponownej jazdy po pijaku, ale również innych wykroczeń i przestępstw za kółkiem. Osoba odbywająca złagodzoną karę w formie możliwości prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową powinna zatem szczególnie się pilnować podczas kierowania.
Montaż lub wynajem blokady antyalkoholowej w AutoWatch
W razie zgody sądu na alkomat w samochodzie finansowanie montażu leży po stronie kierowcy. W związku z tym należy zdecydować się na zakup lub wypożyczenie urządzenia. Wiele osób wybiera to drugie rozwiązanie z uwagi na ograniczone czasowo użytkowanie i wysoki koszt nabycia blokady antyalkoholowej. Cena wynosi kilka tysięcy złotych, podczas gdy miesięczna stawka za wynajem często opiewa na kwotę niższą niż kilkadziesiąt złotych.
Sprawdzone blokady samochodowe
Niezależnie od tego, czy kierowca decyduje się na zakup, czy wypożyczenie alkomatu do samochodu, korzystną ofertę znajdzie w naszej firmie. W AutoWatch sprzedajemy i wynajmujemy sprawdzone i polecane przez klientów blokady, które uniemożliwiają jazdę po pijaku i pozwalają na skrócenie kary za złamanie przepisów z tego powodu. Gwarantujemy wysoką jakość i atrakcyjne ceny oferowanych produktów. Sprawdź!
- Published in AUTOWATCH
Blokada alkoholowa dla floty
Uszkodzenie firmowego auta w kolizji czy wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego pracownika niesie za sobą różne konsekwencje. Chcesz uniknąć takiej sytuacji? Zamontuj w pojazdach flotowych blokadę antyalkoholową! Przeczytaj, jak to zrobić!
Czym jest blokada alkoholowa?
Jest to swego rodzaju alkomat zsynchronizowany ze specjalnym urządzeniem i oprogramowaniem, połączonym z zapłonem. Przed każdym uruchomieniem silnika kierowca musi poddać się badaniu na obecność alkoholu. Jeśli nie odda próbki powietrza, nie będzie mógł odpalić auta. Gdy z kolei wynik wskaże przekroczenie normy promili, jaką dopuszczają przepisy prawa, zapłon zostanie odcięty, co oznacza, że nie można uruchomić pojazdu.
Po takie rozwiązanie sięgają często właściciele firm, którzy zatrudniają zawodowych kierowców, świadczących usługi przewozowe osobowe lub towarowe.
Blokady alkoholowe stosuje się także w samochodach prywatnych. Najczęściej instalowane są przez osoby, które miały zabrane prawo jazdy. Montaż takich urządzeń pozwala im na skorzystanie z opcji skrócenia kary pozbawienia uprawnień.
Pijani kierowcy w autach firmowych
Nie tylko kierowcom prywatnych pojazdów zdarza się usiąść za kółko pod wpływem alkoholu. Takie sytuacje dotyczą także pracowników, którym powierza się firmowy samochód. Prowadzenie po spożyciu jest czynem zabronionym pod groźbą kary pozbawienia wolności do lat 3. W zależności od stężenia promili traktuje się to jako wykroczenie (poniżej 0,5 promila) lub jako przestępstwo (powyżej 0,5 promila). Jeśli skutkiem takiego działania będzie uszkodzenie auta flotowego przez osobę zatrudnioną, firma ubezpieczeniowa odmówi pracodawcy wypłaty odszkodowania. Ten z kolei może zażądać od pracownika zwrotu kosztów naprawy pojazdu (w pełnej wysokości). Dodatkowo ma prawo zobowiązać go do zapłaty za utracone zyski, które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do powyższej szkody.
Co daje montaż blokady alkoholowej w firmowym samochodzie?
Rozwiązanie takie jak blokada alkoholowa jest stosowane w wielu autach, w tym także firmowych samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, a nawet maszynach budowlanych. Niektórzy pracodawcy montują ją w wózkach widłowych. Dzięki temu urządzeniu żaden pijany kierowca nie uruchomi pojazdu i nie wyjedzie na drogę publiczną lub na teren zakładu pracy.
Jeśli zdecydujesz się na taki krok, zyskasz pewność, że uniemożliwiasz pracownikom jazdę pod wpływem alkoholu. W konsekwencji unikniesz więc ewentualnych skutków kierowania przez nich po spożyciu. Podwładni nie są w stanie pozbyć się tego urządzenia ani w żaden sposób go oszukać. Zarówno próby uniknięcia badania, jak i mechanicznej ingerencji nie przyniosą skutku. Dlaczego? Ponieważ wszystkie działania zapisują się w systemie, a kierowca nie może zresetować archiwum danych. Masz więc pewność, że wszelkie próby oszustwa zostaną odnotowane.
Odłączenie blokady alkoholowej możliwe jest tylko przy użyciu przycisku serwisowego i podaniu specjalnego kodu dostępu.
Zminimalizuj zagrożenia wynikające z jazdy po alkoholu!
Zainstalowanie blokady antyalkoholowej przyniesie Ci wiele korzyści. Oto kilka z nich:
- Biorąc pod uwagę, jakie mogą być rzeczywiste koszty naprawy pojazdu flotowego uczestniczącego w wypadku, jest ona świetnym zabezpieczeniem i inwestycją.
- Minimalizujesz w ten sposób zagrożenia stwarzane przez kierowców pod wpływem alkoholu.
- Jednocześnie zwiększasz bezpieczeństwo innych zatrudnianych przez siebie osób, pasażerów czy uczestników ruchu drogowego.
- Eliminując ryzyko jazdy z promilami firmowymi samochodami, chronisz reputację przedsiębiorstwa.
Pobranie próbki powietrza od potencjalnego kierowcy, przeanalizowanie jej na obecność alkoholu i na tej podstawie dopuszczenie lub niedopuszczenie do uruchomienia silnika to czynności, które mogą mieć decydujące znaczenie w wielu sytuacjach!
Zamontuj sprawdzone blokady alkoholowe w firmowych pojazdach!
Chcesz mieć pewność, że Twoja flota jest użytkowana wyłącznie przez trzeźwych kierowców? Zdecyduj się na blokady antyalkoholowe, a my pomożemy Ci w ich zainstalowaniu. AutoWatch możesz zakupić lub wydzierżawić. Chętnie wskażemy Ci najlepszą opcję!
- Published in AUTOWATCH
Jak uzyskać zezwolenie na blokadę alkoholową?
Należysz do osób, którym odebrano prawo jazdy wskutek kierowania pod wpływem? Zastanawiasz się, jak uzyskać blokadę alkoholową do samochodu? Chcesz wiedzieć, kto może się o nią ubiegać? Jeśli zadajesz sobie tego rodzaju pytania, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika. Dzięki niemu dowiesz się, ile kosztuje montowanie alkomatu w aucie oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc korzystać z tego rozwiązania.
Czym jest blokada alkoholowa?
Jest to idealne rozwiązanie dla kierowców, którzy stracili prawo jazdy w konsekwencji prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. W tej sytuacji pozostaje albo przesiąść się na rower, albo wnioskować do sądu o zamontowanie w samochodzie AutoWatch’a, czyli blokady alkoholowej. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest skrócenie orzeczonego przez sąd okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Rzecz jasna, nie każdy, kto kierował pod wpływem alkoholu, może taką blokadę otrzymać. Kwestie tą reguluje Kodeks karny wykonawczy. Zgodnie z art. 182a § 1 tej ustawy, AutoWatch może zostać zamontowany po upływie co najmniej połowy orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Innymi słowy, jeśli w konsekwencji kierowania pod wpływem alkoholu odebrano Ci prawo jazdy na 3 lata, możesz złożyć do sądu wniosek o przyznanie blokady nie wcześniej, niż po upływie 1,5 roku, licząc od dnia utraty uprawnień.
Warto też wiedzieć, że AutoWatch może stanowić ostatnią deskę ratunku dla kierowców, którym dożywotnio odebrano prawo jazdy. Oni również mogą ubiegać się o blokadę alkoholową, jednak nie wcześniej, niż po upływie 10 lat obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów.
Utrata prawa jazdy za alkohol
Jak wiadomo, kierowanie po pijaku pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, włącznie z możliwością pozbawienia kogoś życia. Nieco mniej dramatycznym, a jednak uciążliwym skutkiem takiego zachowania może być też odebranie prawa jazdy.
Jeśli dojdzie to wypadku lub kolizji, jedną z pierwszych czynności, jakie wykonuje wezwany na miejsce funkcjonariusz, jest kontrola trzeźwości. Warto pamiętać, że za stan „po spożyciu alkoholu” uznaje się sytuację, gdy policyjny alkotest wskaże od 0,2 do 0,5 promila. Wtedy można stracić prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do trzech lat, a nawet trafić na 30 dni do aresztu. Jeśli kierowca ma ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, staje się już przestępcą – wówczas, poza innymi sankcjami, czeka go zakaz prowadzenia pojazdów przez okres nie krótszy, niż trzy lata.
Jak działa blokada alkoholowa?
Zasada funkcjonowania AutoWatch’a jest bardzo prosta. W samochodzie montuje się specjalne urządzenie, które każdorazowo monitoruje stan trzeźwości, analizując próbki wydychanego powietrza. Alkomat uniemożliwia uruchomienie pojazdu, jeśli kierowca jest nietrzeźwy.
Co istotne, osoba, która utraciła prawo jazdy i otrzymała zgodę na blokadę alkoholową, może kierować jedynie samochodami wyposażonymi w to urządzenie. Zasada ta obowiązuje ją aż do dnia zakończenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów, orzeczonego przez sąd w wyroku skazującym.
Ile to kosztuje?
Na ostateczną cenę założenia blokady alkoholowej wpływają następujące elementy:
- koszty sprawy sądowej, ustalane indywidualnie przez adwokata,
- cena zakupu AutoWatch lub koszt jego dzierżawy,
- nakłady związane z montażem urządzenia w samochodzie – około 400-500 zł,
- koszt wykonania przeglądu technicznego auta – około 50 zł.
Czy warto montować AutoWatch?
Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeśli byłeś tak zwanym niedzielnym kierowcą, odebranie prawa jazdy nie będzie dla Ciebie wielką życiową zmianą. Istnieją jednak osoby, dla których możliwość samodzielnego prowadzenia samochodu jest koniecznością, ponieważ z racji miejsca zamieszkania lub wykonywanego zawodu muszą pozostawać mobilne. Dla nich nawet czasowa utrata prawa jazdy jest bardzo dotkliwą karą i każda możliwość skrócenia okresu obowiązywania zakazu warta jest zachodu. Kierowcy, którzy zrozumieli swój błąd i nie mają zamiaru więcej kierować po alkoholu, mogą rozważyć możliwość ubiegania się o założenie blokady. Nie wiesz, jak do tego podejść? Skontaktuj się z nami!
- Published in AUTOWATCH
Blokada alkoholowa a ponowny egzamin na prawo jazdy
Straciłeś za promile prawo jazdy i jako pijany kierowca ponosisz konsekwencje? Dowiedz się, jak możesz ubiegać się o przywrócenie uprawnień! Przeczytaj, kiedy konieczne jest zamontowanie w pojeździe blokady alkoholowej. Jaki związek ma ona z ponownym egzaminem na prawo jazdy? Czy ten ostatni zawsze jest obowiązkowy? Zobacz!
Jazda po pijaku – czyli jakie konsekwencje Cię za to czekają
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jazda po alkoholu wiąże się z określonymi konsekwencjami. W zależności od tego, jakie było jego stężenie, określa się, czy to wykroczenie, czy przestępstwo oraz ustala adekwatny rodzaj kary. Jeśli:
- miałeś w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila alkoholu – grozi Ci grzywna w kwocie od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat i 10 punktów karnych;
- prowadziłeś pojazd w stanie nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu – czeka Cię grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej) i 10 punktów karnych.
To, jakie ostatecznie poniesiesz sankcje karne, określi sąd.
Kiedy czeka Cię ponowny egzamin na prawo jazdy?
Jeśli straciłeś prawo jazdy na mniej niż rok lub na 12 miesięcy, nie czeka Cię ponowny egzamin państwowy, aby odzyskać uprawnienia. Gdy jednak kara jest powyżej tego okresu i chcesz ją skrócić, wówczas masz obowiązek zdawać go w części teoretycznej i praktycznej oraz zamontować blokadę alkoholową.
Inną alternatywą, dzięki której możesz starać się, aby nie doszło do powtórnego sprawdzenia Twoich kwalifikacji jako kierowcy, jest wnioskowanie o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W przypadku przestępstwa sąd musi orzec utratę prawa jazdy na minimum 3 lata. Jednak wyżej wymieniona opcja jest szansą na to, żeby skróci ten okres nawet o połowę.
Gdy uzyskasz zgodę sądu na skrócenie zakazu, będziesz musiał przejść badania lekarskie i psychomotoryczne oraz kurs reedukacyjny. W nowym prawo jazdy, które otrzymasz, będzie zaznaczone (kod 69), że możesz poruszać się tylko samochodem, który ma blokadę alkoholową. Oznacza to, że musisz ją zamontować we własnym aucie oraz kierować tylko tymi, które są w nią wyposażone. Kupisz ją lub wynajmiesz oraz zainstalujesz w takiej firmie jak nasza. Później obowiązkowo urządzenie jest kontrolowane w stacji diagnostycznej. Jeśli działa poprawnie, dostaniesz potwierdzenie. Co pół roku musisz pamiętać o kalibracji instalacji. Wszystkie dokumenty potwierdzające sprawność sprzętu lepiej miej ze sobą na wypadek kontroli drogowej przez policję.
Jak działa blokada alkoholowa? Uniemożliwia uruchomienie pojazdu, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez Ciebie powietrzu przekroczy 0,1 mg alkoholu w 1 dcm sześc. Jest ona połączona z zapłonem, co oznacza, że musisz poddać się kontroli trzeźwości przed każdym uruchomieniem pojazdu.
Jak długo będziesz musiał jeździć z blokadą alkoholową?
Jeśli straciłeś uprawnienia za jazdę pod wpływem alkoholu na okres powyżej roku i chcesz je szybciej odzyskać, to ta instalacja jest jednym z wymogów. Jeżeli np. sąd orzekł wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów na 4 lata, a Ty w połowie tego okresu złożysz wniosek o skrócenie kary w związku z blokadą alkoholową i przychyli się do tego, najpierw masz obowiązek przystąpić do ponownego egzaminu. Gdy go zdasz i zamontujesz urządzenie, będziesz musiał z nim jeździć do końca trwania orzeczonej kary. Po jej upływie nie musisz znowu sprawdzać swoich umiejętności jako kierowcy w formie zaliczenia i masz prawo poruszać się również pojazdami, które nie mają tej instalacji.
Co daje blokada alkoholowa?
Tym samym blokada alkoholowa w samochodzie nie jest skróceniem zakazu prowadzenia pojazdów tylko zmianą sposobu wykonywania kary. Dzięki niej i zdanemu egzaminowi będziesz mógł szybciej usiąść za kółkiem po odebraniu prawa jazdy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jej działania lub ją kupić czy wynająć – służymy pomocą!
- Published in AUTOWATCH
Jak działa alkomat w blokadzie alkoholowej?
Po wieczornym piwie nie masz pewności, czy do rana alkohol został już strawiony przez organizm? Jazda po pijaku jest niebezpieczna i może mieć wiele przykrych konsekwencji. Dlatego nie wolno wsiadać za kółko pod wpływem. Warto za to postawić na alkomat montowany w samochodzie, czyli AutoWatch. Jak działa takie urządzenie? Zobacz!
Czym jest AutoWatch?
Jest to blokada alkoholowa, której montaż umożliwia dodatkowo staranie się o skrócenie okresu, na jaki zostało zabrane prawo jazdy za prowadzenie po spożyciu. Ten, kto odbył połowę takiej kary, może uzyskać jej zawieszenie, jeśli zamontuje blokadę samochodową. Przywilej ten nie dotyczy osób z dożywotnim zakazem jazdy i tych, które utraciły uprawnienia przez spowodowanie wypadku.
Idea AutoWatch’a zakłada przeprowadzenie kontroli trzeźwości kierowcy przed każdym uruchomieniem silnika. Wykonanie badania jest warunkiem koniecznym do spełnienia, by móc odpalić pojazd. Nie można obejść tego etapu. Jeśli alkomat potwierdzi, że dana osoba nie piła alkoholu lub jego zawartość jest śladowa, możliwe będzie włączenie jednostki napędowej. Gdy wynik wskaże stan pod wpływem, informacja zostanie przekazana do zapłonu, który zostanie zablokowany.
Alkomat – podstawowe urządzenie
Najważniejszą częścią konstrukcyjną AutoWatch’a, jest oczywiście alkomat. To urządzenie jest doskonale znane niemal każdemu właścicielowi auta. Występuje ono pod różnymi postaciami. Zawsze jednak wykorzystywane jest do tego samego celu – sprawdzania trzeźwość na podstawie analizy wydychanego powietrza. Korzysta z niego m.in. policja, ale można też nabyć własny, do samodzielnych kontroli.
Sensor w alkomacie
Czujnik ten to mózg maszyny. To on jest jednostką pomiarową i odpowiada za zdiagnozowanie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Obecnie stosuje się sprzęt elektrochemiczny, który daje dokładny odczyt. Kontrola nie uwzględnia np. dymu nikotynowego, który w starszych modelach półprzewodnikowych fałszował efekt badania.
W takich jednostkach wykorzystywany jest proces utleniania etanolu, do którego dochodzi w wyniku kontaktu z odpowiednimi związkami chemicznymi znajdującymi się na elektrodzie. Substancja etylowa zostaje przemieniona w kwas octowy, który z kolei stymuluje uwalnianie elektronów. Wytwarza się prąd elektryczny, a jego ilość jest równoznaczna ze stężeniem alkoholu.
Mikroprocesor
Informacja o przebiegu reakcji zostaje następnie przesłana do mikroprocesora, który uprzednio poddawany jest kalibracji, czyli działaniu mającemu na celu zaprogramowanie tzw. układu porównania, wprowadzenie do niego wzorcowych danych. Procesor przeprowadza analizę i zestawienie informacji przesłanej przez sensor ze wzorcem, a następnie konwertuje je na wynik podawany w odpowiedniej jednostce w postaci elektronicznej. Alkomat wskazuje, czy kierowca jest po spożyciu, czy nie i może jechać.
Blokada samochodowa – wynik potwierdzający alkohol w powietrzu
Pozytywny wynik testu, czyli potwierdzenie, że kierujący jest pijany, uruchamia blokadę alkoholową. Alkomat jest zintegrowany z zapłonem. W przypadku, gdy test wskaże, że kierowca jest pod wpływem, układ odpowiedzialny za uruchomienie silnika zostaje odcięty. Pojazd nie zostanie odpalony do momentu, kiedy kolejny test wykaże trzeźwość kierowcy. Aplikacja śledzi każdy ruch przy urządzeniu, także działania mechaniczne. Nie ma zatem możliwości obejścia wykonania kontroli.
Kto powinien kupić alkomat montowany w samochodzie?
Jest to urządzenie dla osób, którym zdarza się wypić napój alkoholowy, a muszą oni prowadzić auto. Dzięki temu sprzętowi wykluczone zostaje ryzyko jazdy po spożyciu, co może uratować przed spowodowaniem kolizji czy wypadku i uchronić przed konsekwencjami ze strony prawa karnego.
Z blokady alkoholowej mogą też skorzystać kierowcy, którzy zostali ukarani zabraniem prawa jazdy i chcą starać się o skrócenie okresu sankcji, czyli odzyskać uprawnienia przed czasem. Przepisy przewidują taką możliwość, ale pojazd musi zostać wyposażony w AutoWatch.
Podsumowanie
W urządzeniach takich jak blokada alkoholowa montowany jest alkomat. W autach stosuje się głównie maszyny elektrochemiczne, które przedstawiają wiarygodne wyniki. Instalacja takiego sprzętu wskazuje, czy można siąść za kółkiem, gdy wcześniej sięgnęło się po procenty. Jeżeli chcesz zamontować AutoWatch w swoim pojeździe – skontaktuj się z nami!>
- Published in AUTOWATCH
Blokada alkoholowa – co to jest?
Piłeś? Nie jedź! Tę maksymę zna niemal każdy, jednak nie wszyscy się do niej stosują. Utrata prawa jazdy za alkohol to niestety wciąż duży problem wśród polskich kierowców. Odebranie uprawnień jest szczególnie dotkliwą karą dla osób, które pracują za kółkiem zawodowo, bo tracą źródło utrzymania. W niektórych przypadkach mogą oni starać się o ich odzyskanie. Pomaga w tym alkomat montowany w samochodzie, czyli tzw. blokada alkoholowa. Jak to działa? Sprawdź!
Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu
Polskie prawo jest dość surowe dla tych, którzy mimo spożycia procentów decydują się na prowadzenie pojazdu. Kodeks wykroczeń wyróżnia dwa stany upojenia:
- po spożyciu – zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,2-0,5 promila;
- nietrzeźwości – 0,51 i wyżej.
W pierwszym przypadku grozi zabranie prawa jazdy na okres od sześciu miesięcy do trzech lat, w drugim wymiar kary rozpoczyna się od trzech lat wzwyż.
Prawo karne jeszcze poważniejsze konsekwencje przewiduje dla tych, którzy są winni spowodowania kolizji lub wypadku pod wpływem alkoholu. W takich przypadkach najczęściej jest zasądzana nawet kara więzienia. Co więcej, wiąże się to z dożywotnią utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Kiedy można odzyskać prawo jazdy?
Ustawodawca przewidział możliwość skrócenia kary zakazu kierowania autem. Żeby móc skorzystać z tego przywileju, musi minąć przynajmniej połowa zasądzonego okresu, na jaki zatrzymano prawo jazdy. Na tym nie kończą się wymogi. Kierowca jest zobligowany do deklaracji montażu blokady alkoholowej w samochodzie. Z umorzenia nie mogą skorzystać osoby, które spowodowały wypadek, prowadząc auto pod wpływem alkoholu, nawet po odbyciu kary więzienia. W takich przypadkach pojawia się dożywotnie odebranie uprawnień.
Nie oznacza to jednak, że każdy kierowca z dożywotnim zakazem nie może się ubiegać o jego uchylenie. Jeżeli powodem restrykcji prawnych była jazda po pijaku, która nie zakończyła się wypadkiem, pojawia się szansa wnioskowania o zniesienie kary po upływie dziesięciu lat.
Czym jest blokada alkoholowa?
Jest to alkomat skorelowany ze specjalnym urządzeniem i oprogramowaniem. Łączy się je z zapłonem. Idea sprowadza się do tego, że przed każdym uruchomieniem silnika, kierowca poddawany jest badaniu na obecność alkoholu. Brak oddania próbki powietrza uniemożliwia włączenie napędu. Jeśli wynik wskaże przekroczenie normy przewidzianej przez prawo, zapłon zostaje odcięty, a jednostka napędowa nie może zostać odpalona.
Sprzęt taki stosowany jest w pojazdach służbowych, które prowadzone są przez zawodowych kierowców. Najczęściej dotyczy to firm świadczących usługi przewozu osób, ale po takie rozwiązania sięgają też właściciele taboru wykorzystywanego do transportu ładunków. Blokady alkoholowe montuje się również w samochodach prywatnych. Może je nabyć i zainstalować każdy. Osoby, które miały zabrane prawo jazdy i korzystają z opcji skrócenia kary pozbawienia uprawnień, mają obowiązek stosowania takiego rozwiązania.
Czy istnieje możliwość oszukania systemu?
Nie ma możliwości ominięcia konieczności wykonania badania. Nawet próby mechanicznej ingerencji nie przyniosą skutku. Każde działanie zapisuje się w systemie. Osoba wsiadająca do pojazdu nie może zresetować archiwum danych. Wszelkie niedozwolone kroki i oszustwa zostaną odnotowane.
Odłączenie blokady możliwe jest jedynie dzięki użyciu przycisku serwisowego. Żeby jednak mogło tak się stać, należy wpisać specjalny kod dostępu. Jeśli dojdzie do nieprawnego obejścia systemu i za kierownicą siądzie osoba po spożyciu alkoholu, grozi jej kara trzech lat więzienia, nawet kiedy norma będzie przekroczona nieznacznie i nie zdarzy się kolizja czy wypadek.
Podsumowanie
W przypadku utraty prawa jazdy za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu można ubiegać się o skrócenie okresu zawieszenia uprawnień. W naszej firmie nabędziesz blokadę alkoholową Autowatch do samochodu w dobrej cenie, która Ci w tym pomoże. Sprawdź przygotowaną ofertę. Proponujemy także szybką instalację oraz wykonywanie cyklicznej kalibracji. Nie chcesz kupować urządzenia? Zapoznaj się z warunkami dzierżawy. Być może ta opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza. W AutoWatch nie pobieramy kaucji za urządzenie.
- Published in AUTOWATCH
Utrata prawa jazdy za alkohol
Tak zwane przestępstwa komunikacyjne kwalifikują się do najczęściej popełnianych. Wśród nich wymienia się głównie prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, bądź innych środków odurzających. Istnieje jednak różnica w wymiarze kary za jazdę w stanie nietrzeźwości, a w stanie po spożyciu alkoholu. Jaka jest kara za jazdę po pijanemu? W którym z przypadków grozi nam odebranie prawa jazdy?
“Stan po spożyciu alkoholu” i “stan nietrzeźwości”, to przede wszystkim określenia różnicujące ilość spożycia alkoholu. Jeśli mówimy, że dana osoba jest po spożyciu alkoholu, wówczas mamy na myśli kierowcę u którego wykryto w organizmie jego zawartość, która prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila. Jeśli weźmiemy natomiast pod uwagę wydychane powietrze, wówczas mowa o granicy od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
W drugim przypadku mówimy o tym, że u kierowcy wykryto zawartość alkoholu we krwi, która przekroczyła już 0,5 promila, albo też prowadzi do stężenia, które tę wartość przekracza. O pijanym kierowcy mowa także wówczas, gdy w 1 dm3 wydychanego powietrza zawartość alkoholu przekracza 0,25 mg, albo też prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Przypominamy jednak, że w przypadku każdej jego ilości jazda pojazdem mechanicznym jest niebezpieczna. Kierowanie pod wpływem alkoholu może skutkować nie tylko wyrokiem sądowym i utratą “prawka”, ale przede wszystkim spowodowaniem wypadku.
Za ile promili zabierają prawo jazdy?
W Polsce zbyt często wsiada się za kierownicę w stanie nietrzeźwości, dlatego w naszym kraju konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu są bardzo poważne. Do zatrzymania prawa jazdy z tego powodu najczęściej dochodzi podczas rutynowych kontroli drogowych. Często przyczyną jest błędna ocena trzeźwości w momencie, gdy dzień wcześniej spożywało się napoje wyskokowe. Najczęściej taką decyzję przeciętny kierowca podejmuje, biorąc pod uwagę czas, który upłynął od wypicia ostatniego kieliszka. Są osoby, które niestety określają swoją trzeźwości na podstawie braku objawów kaca.
Tymczasem konsekwencje jazdy po alkoholu (zarówno pod jego wpływem, jak i w stanie nietrzeźwości) są poważne. Przepisy bardzo precyzyjnie określają, do jakiej granicy jego zawartości nie trzeba się obawiać zatrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Za ile promili zabierają prawo jazdy? Przepisy naszego kodeksu jasno określają, że jazda po alkoholu zaczyna się od momentu, gdy będzie ich więcej, niż 0,2. Oznacza to, że w przypadku wskazania przez alkomat wartości niższej będziemy mogli kontynuować podróż dalej bez żadnych konsekwencji. Jeżeli test pokaże wartość od 0,2, do 0,5 promila, sprawy zaczynają się komplikować.
Z powyższego powodu warto korzystać z alkomatów. Zarówno kieszonkowe urządzenie, jak i sprzedawana przez nas blokada alkoholowa, w którą wyposaża się pojazd, może uchronić Cię przed przykrymi następstwami, jakie niesie za sobą kierowanie po użyciu alkoholu.
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? Stwierdzenie takiego stanu (0,2 do 0,5 promili) oznacza, że zostało popełnione wykroczenie, a sankcją może być m.in.:
- 10 punktów karnych,
- zakazu prowadzenia pojazdów – (prawo jazdy jest odbierane na okresie od 6 miesięcy do 3 lat),
- grzywna w wysokości od 50 do 5000 zł,
- nawet do 30 dni aresztu.
Kolejna granica to już stan nietrzeźwości. Tak są klasyfikowani kierowcy, którym alkotest wskazał ponad 0,5 promila. Wówczas mamy już do czynienia z przestępstwem, które objęte jest następującym sankcjami:
- odebranie prawa jazdy i minimum 3 lata zakazu prowadzenia,
- 10 punktów karnych,
- grzywna uzależniona od dochodów,
- wpłata minimum 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
- kara do 2 lat więzienia.
Konsekwencją ponownego prowadzenia auta po użyciu alkoholu jest odebranie uprawnień na okres od 1 do 10 lat. Dożywotnie zabranie prawa jazdy grozi, gdy pod wpływem zostanie spowodowany wypadek, w którym są zabici lub ranni.
Konsekwencje jazdy po alkoholu
Odebranie prawa jazdy za alkohol dla niektórych kierowców może zabrzmieć jak wyrok, zwłaszcza, gdy prowadzeniem pojazdu zajmują się zawodowo. Zarówno za jazdę po spożyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości możemy spodziewać się kary, którą będzie zakaz prowadzenia pojazdów. W pierwszym przypadku mowa o okresie od 1 do 3 lat. W drugim zaś od 3 lat wzwyż. O ile w obu przypadkach możemy ubiegać się o przywrócenie prawa jazdy, o tyle mając wyrok dożywotniego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi w innym już nie. Dożywotnio stracimy dokument, jeśli będąc pod wpływem alkoholu, bądź narkotyków, byliśmy sprawcą wypadku w którym byli ranni lub zabici. Prawo jazdy utracimy na zawsze również wtedy, kiedy po raz kolejny zostaniemy zatrzymani za jadę na podwójnym gazie lub będąc pod wpływem narkotyków.
Możemy ubiegać się o skrócenie czasu niemożności prowadzenia pojazdów, albo też uniknięcie tego typu konsekwencji. W tym celu należy zastosować instytucję warunkowego umorzenia postępowania. Taka może zostać wcielona w życie jeśli zgodnie z art. 66 k.k., wina, a także społeczna szkodliwość czynu są nieznaczne. Pod uwagę brane są także okoliczności w których przestępstwo zostało popełnione. Tutaj musi zostać spełniony warunek pt. brak wątpliwości wobec nich. Poza tym nie bez znaczenia pozostaje fakt, czy istnieje możliwość sformułowania tzw. pozytywnej prognozy kryminologicznej wobec sprawcy. W praktyce oznacza ona odpowiedź na pytanie, czy m.in. wszelkie okoliczności popełnienia przestępstwa i jego osobiste warunki mogą rokować na to, że nie popełni już on tego samego czynu, a tym samym, będzie przestrzegał porządku prawnego. Jeśli opinia będzie pozytywna, sąd orzeknie o zakazie prowadzenia pojazdów na okres maksymalnie do dwóch lat.
Wyroki za jazdę pod wpływem alkoholu najczęściej obejmują grzywnę oraz czasowe odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli chcemy ubiegać się o wcześniejsze uchylenie zakazu kierowania, sąd może wymagać od nas zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej. Jest to urządzenie, które uniemożliwi uruchomienie silnika, jeśli wykryje alkohol w wydychanym przez nas powietrzu, a tym samym uchroni przed ponownym poniesieniem kary za jazdę po pijanemu. Zapraszamy do jego zamówienia!
- Published in AUTOWATCH
Jazda po alkoholu – jak odzyskać prawo jazdy?
Utrata prawa jazdy to dla niejednego kierowcy prawie wyrok, zwłaszcza, gdy prowadzi pojazdy zawodowo. Dokument zostanie zatrzymany zarówno, gdy dozwolona prędkość zostanie przekroczona o ponad 50km/h, jak i w tedy, gdy wsiedliśmy za kierownicę na podwójnym gazie. Nie trzeba jednak czekać na to, aby znów móc prowadzić pojazd do czasu, gdy zakaz przestanie obowiązywać. Co należy zrobić?
Jazda po alkoholu, a skrócenie czasu zakazu prowadzenia pojazdów
Zgodnie z w art. 182a. kodeksu karnego kierowca może prowadzić pojazd wyposażony w tzw. alcolocka. Co to oznacza w praktyce? To, że jeśli alkomat wykryje chociażby minimalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu (do poziomu 0,2 promila), wówczas nie ma szans na uruchomienie samochodu.
Kiedy możemy się ubiegać o zmianę środka karnego, czyli możliwość prowadzenia pojazdu, który w wyposażeniu ma wspomnianego alcolock? To zależy od zakazu, jaki został wydany. I tak, w przypadku kierowców, którzy otrzymali zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, musi minąć już jego połowa. Inaczej sytuacja przedstawia się przypadku tych, którzy otrzymali zakaz dożywotni. Ci muszą poczekać 10 lat.
Pamiętajmy o skróceniu zakazu zgodę może wydać jedynie Sąd. Ten nie weźmie pod uwagę jedynie upływu czasu, ale także to, w jaki sposób zachowywaliśmy się po zatrzymaniu nałożeniu na nas kary, czyli m.in. czy mimo zakazu prowadziliśmy pojazd, zwłaszcza znów po pijanemu.
Jazda po alkoholu, a proces ubiegania się o alcolocka
Aby uzyskać możliwość prowadzenia pojazdów wyposażonych w alcolocka należy złożyć stosowny wniosek do Sądu, który wydał nam zakaz. Dotyczy on dalszego wykonywania przedmiotowego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę. Aby zyskał on na wiarygodności, warto jest dołączyć do niego dowody, które poświadczą Sądowi to, że nie stanowimy niebezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego i mówiąc w uproszczeniu, dobrze się prowadzimy. Mogą być to więc wszelkie zaświadczenia oraz opinie od pracodawcy, zaświadczenia o niekaralności etc.
To jednak nie daje gwarancji na to, że Sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek. Często bywa tak, że odracza rozprawę i wyznacza kuratora, który potwierdzi te informacje i sporządzi o nas stosowną opinię. Jeśli po rozpatrzeniu wszystkich dowodów, Sąd orzeknie pozytywnie na naszą korzyść, wówczas orzeczenie to będzie wysłane do stosownego urzędu. Potem kierowca musi zainwestować w alcolock i zamontować go w wyspecjalizowanym w tego typu usługach warsztacie. Oczywiście również na swój koszt. Oprócz tego, co rok konieczna jest kalibracja urządzenia. Oprócz tego należy mieć cały czas przy sobie jego ważne badanie techniczne. Uwaga! Jeśli utraciłeś prawo jazdy na dłużej niż rok, konieczne jest kolejne podejście do egzaminu.
- Published in AUTOWATCH
Sprawdź, za co i kiedy możesz stracić prawo jazdy
Kary dla kierowców kojarzą się przede wszystkim z mandatami, jednak dużą poważniejszą sankcją za przewinienia jest odebranie prawa jazdy na czas określony. Dotkliwsza od niego jest tylko dożywotnia konfiskata dokumentu uprawniającego do kierowania autem. Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu, brawurowa jazda czy wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle – to tylko nieliczne z przewinień, które mogą przyczynić się do utraty prawa jazdy lub jego czasowej konfiskaty.
Utrata prawa jazdy
Przepisy dokładnie precyzują, za jakie przewinienia i przestępstwa drogowe grozi czasowe lub dożywotnie zabranie prawa jazdy. W przypadku okresowego pozbawienia uprawnień do jazdy samochodem są to najczęściej takie wykroczenia, jak:
- włączenie się do ruchu drogowego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle,
- brawurowa jazda lub ucieczka przed Policją,
- przekroczenie prędkości o 50 km/h na obszarze zabudowanym,
- przewożenie zbyt wielu osób w stosunku do ich maksymalnej liczby, zależnie od modelu auta,
- przekroczenie dopuszczalnego limitu 24 punktów karnych (20 w przypadku kierowców w pierwszym roku po uzyskaniu “prawka”).
Główne przyczyny dożywotniej utraty prawa jazdy to:
- prowadzenie pojazdu mechanicznego mimo wcześniejszego orzeczenia o jego zakazie lub decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania,
- spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub rannymi, gdy jest się pod wpływem narkotyków lub alkoholu,
- spowodowanie wypadku i nieudzielenie pomocy poszkodowanym,
- spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym,
- ponowna jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.
Obecnie bardzo poważnym problemem jest niestety dość duży udział w ruchu drogowym kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu. Pamiętaj, że dopuszczalna w Polsce jego zawartość w wydychanym powietrzu wynosi maksymalnie 0,2 promila, co absolutnie wyklucza prowadzenie nawet po jednym piwie.
Przewinienie a przestępstwo drogowe
O tym, czy prawo jazdy zostanie zabrane decyduje sąd lub starosta. Zatrzymuje je oczywiście policjant. W trakcie tego procesu należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby wziąć od niego pokwitowanie zatrzymania dokumentu. Jeśli jego przyczyną jest to, że straciło ono ważność, jest zniszczone lub istnieje podejrzenie, że mogło zostać sfałszowane, wówczas takie pokwitowanie jest ważne przez siedem dni. To czas, który ustawodawca daje nam na załatwienie formalności w wydziale komunikacji.
Jeśli jednak przyczyną utraty dokumentu było wykroczenie drogowe, wówczas sprawa nieco się komplikuje. W tym przypadku w grę wchodzi już orzeczenie sądu rejonowego na podstawie którego będzie wiadomo, czy i na jak długo kierowca utraci uprawnienia do prowadzenia samochodu. Jeśli przyczyną takiego działania sądu jest przestępstwo drogowe, wówczas okres na który traci się prawo jazdy wynosi od roku, do nawet 10 lat. Zdarza się także, że sąd uzna, że nie będziemy mieli możliwości na to, aby kiedykolwiek usiąść za kierownicą.
Co grozi za prowadzenie pojazdów mechanicznych pomimo zakazu?
Po zatrzymaniu prawa jazdy zakaz dotyczy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Nie wolno pod żadnym pozorem siadać za kółko, gdyż mogą się wówczas pojawić jeszcze surowsze konsekwencje. To np. wydłużenie okresu odebrania uprawnień albo dożywotnie ich zabranie.
Jeśli zostaniesz złapany na kierowaniu autem mimo zatrzymania prawa jazdy, popełnisz kolejne wykroczenie. Jego konsekwencją będzie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na następne 3 miesiące. Po tej sankcji następne zatrzymanie za kółkiem zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo i spowoduje dożywotne cofnięcie uprawnień kierowcy. Dla wielokrotnych recydywistów, przewidziano nawet karę pozbawienia wolności.
Zabrali Ci prawko za promile? Zamontuj blokadę alkoholową, aby je odzyskać
Według statystyk w Polsce odebrane prawo jazdy to zazwyczaj skutek przekraczania prędkości (od niedawna przepis o jego zatrzymaniu za przekroczenie o 50 km/h obowiązuje w terenie zabudowanym i niezabudowanym). Niestety zaraz po nim do najczęstszych przyczyn zatrzymania przysłowiowego prawka zalicza się jazda po spożyciu alkoholu, w tym w stanie nietrzeźwości. To oczywiście niedopuszczalne, ale jeśli już zdarzy się nam to wykroczenie, wówczas po decyzji odpowiednich organów możemy starać się o tzw. blokadę alkoholową wymuszającą badanie trzeźwości kierowcy. Ta sprawia, że uruchomienie silnika jest możliwe w przypadku wskazania trzeźwości prowadzącego.
Odebranie prawa jazdy za punkty
Kolejną sytuacją, której konsekwencją jest odbieranie prawa jazdy, to przekroczenie liczby punktów karnych za wykroczenia drogowe. W ostatnim czasie mocno zmieniły się przepisy, dotyczące ich przedawnienia. Od 17 września 2022 po naliczeniu pozostają ważne przez dwa lata, a nie, jak do tej pory, rok. Co istotne, teraz czas ten liczony jest dopiero od momentu opłacenia mandatu. Do tego pojawiło się pojęcie recydywy – ponowne popełnienie tego samego wykroczenia w okresie 24 miesięcy może skutkować podwójną wysokością mandatu. Jest to istotna informacja dla wszystkich, którym zdarza się prowadzić pojazd zbyt szybko czy zapomnieć włączenia świateł w pojeździe w ciągu dnia.
Kiedy można stracić prawo jazdy za punkty? Najwyższa dopuszczalna ich ilość to obecnie 24 w przypadku osób, które uzyskały uprawnienia przynajmniej rok przed ich przyznaniem. Młody kierowca prowadzący samochód, czyli taki, który otrzymał dokument stosunkowo niedawno (poniżej 12 miesięcy), może ich mieć na koncie maksymalnie 20. W przypadku nieprzekroczenia tego limit, oczywiście brak jest prawnych możliwości ku temu, abu policjanci zabrali prawo jazdy.
Najwięcej punktów karnych możesz “zdobyć” m.in. za takie przewinienia na drodze, jak:
- jazda nieoświetlonym samochodem,
- przekroczenie prędkości – kara może być naliczona automatycznie, jeśli wykroczenie zarejestruje fotoradar lub urządzenie do odcinkowego pomiaru szybkości,
- wymuszenie pierwszeństwa lub nieustąpienie go pieszym,
- przejazd na czerwonym świetle,
- spowodowanie kolizji drogowej.
Dodatkowo pamiętaj, że jazda po zabraniu prawa jazdy również jest wykroczeniem i może skutkować odebraniem uprawnień do kierowania na dłuższy okres.
- Published in AUTOWATCH
Jazda pod wpływem alkoholu, a wypadek
Policyjne statystyki są przerażające. Wynika z nich, że każdego roku blisko 128 tysięcy kierowców zostaje zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu. Niektórzy zostają zakwalifikowani jako będący w stanie nietrzeźwości i ponoszą tego konsekwencje, jednak niewspółmierne do tych, którzy spowodują wypadek.
Okazuje się, że decydowana większość statystycznych kierowców będących na podwójnym gazie spożywała go dzień przez zatrzymaniem przez policjantów. W takich sytuacjach mogą oni szybko zgłosić do prawnika, otrzymać fachowe wsparcie, czy koniec końców skorzystać z rozwiązań takich jak blokada alkoholowa.
Jazda po alkoholu – wykroczenie czy już przestępstwo?
Spowodowanie wypadku po alkoholu wiąże się z różnymi konsekwencjami. Wszystko zależy od tego, czy kierowca jest zakwalifikowany, jako po spożyciu czy w stanie nietrzeźwości. W pierwszym przypadku zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila we krwi, bądź też od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. W drugim przypadku, stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila we krwi lub 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Kolejna kwestia, to skutki spowodowanego wypadku. To one zadecydują, czy będzie on uznany jako kolizja czy już przestępstwo. Należy jednak wiedzieć o tym, że kolizja może zostać uznana zarówno jako wykroczenie, jak i przestępstwo.
Wypadek zostanie zakwalifikowany jako ona wówczas, gdy nikt w niej nie ucierpiał i zniszczenia pojazdów są nieznaczne. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy kierowca znajdzie się w stanie nietrzeźwości. Wówczas najprawdopodobniej będzie odpowiadał zarówno za spowodowanie wykroczenia, jak i za przestępstwo.
Poważne konsekwencje czekają na kierowców, którzy spowodowali wypadek. Ten już jest kwalifikowany jako przestępstwo. Tutaj prawo karze ich bardzo surowo. Musi się on liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli dodatkowo znajduje się on w stanie nietrzeźwości, bądź pod wpływem środka odurzającego lub też zbiegnie z miejsca wypadku, wtedy sąd ma prawo do zaostrzenia kary.
Inaczej kwalifikuje się natomiast spowodowanie wypadku śmiertelnego będąc pod wpływem alkoholu. Tutaj grozi nam kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Kara może jednak zostać zaostrzona w przypadku kierowców nietrzeźwych. Wówczas może wynieść od 2 do 12 lat więzienia. To jednak nie koniec. Także i w tym wypadku kierowca na podwójnym gazie nie uniknie odpowiedzialności pieniężnej.
- Published in AUTOWATCH